گزارش سفر به چشمه آسون نسران و رودخانه گوره

گزارشی که در ادامه می خوانید گزارش سفر آقای ذبیح اله صولتیان عضو محترم شورای شهر بادرود به چشمه آسون نسران و رودخانه گوره است که در وبلاگ گردشگری و سفرنامه باد صبا انتشار داده اند. با تشکر از توجه و اظهار لطف ایشان گزارش سفر ایشان در ادامه تقدیم می گردد:

***


گور هر یا گوروار یا گوره نام یکی از اعجاب انگیز ترین مناظر طبیعی نه تنها منطقه بادرود بلکه ایران است. برای تماشای این طبیعت زیبا وشگفت آور مسیر بادرود به روستای موغار را طی کرده ومسیر آسفالته روستای موغار به سمت روستای نسران را در پیش گرفتیم .نرسیده به پلهای بزرگ راه آهن که عرض جاده را برش می دهد به سمت چپ ،جاده خاکی را حدود ۵۰۰ متر طی کردیم ووارد رودخانه خشک گوره شدیم سپس به سمت بالای رودخانه راندیم وماشین را پارک کرده ودر اوج ناباوری یکی از اعجاب انگیزترین مناظر طبیعی را دیدیم .بارش باران طی هزاران سال باعث برش زمین ماسه ای مسیر نسران تا موغار شده وشکافی به عمق ۷۰ تا ۸۰ متر وعرض ۵۰ متر ایجاد کرده که این شکاف از مسیر آبشار تا مسیر مسطح جاده ترانزیت اردستان –بادرود حدود ۱۰ کیلومتر طول دارد .

از راههای شیب داروارد سطح رودخانه شدیم انگار هزاران استاد تراشکار وبنا سالها این محوطه را به چنین زیبائی برش داده اند که در ایران نظیر ندارد .بارش باران باعث ایجاد اشکال هندسی منظم ونا منظمی در بدنه رودخانه شده مه بسیار دیدنی هستند .کف رودخانه را به سمت موغار که طی کردیم چند برکه وچشمه آب گوار در مسیر قرار داشتند که با بوته های نی ودرختان گز بطرز زیبائی آراسته شده بودند.

در مسیر هم چند دخمه ترسناک به عمق ۱۰ -۱۵ متر وارتفاع ۷۰ متر وقطر ۳-۴ متر وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.حدود ۵ کیلومتر از مسیر راطی کرده وسپس به بالای رودخانه آمدیم و با ماشین از راه خاکی وارد دشتهای روستای نسران شدیم .

کشاورزان نسرانی مشغول برداشت محصول انار بودند از آنها آدرس رودخانه را جویا شدیم .مبداء اصلی رودخانه گوره از پائین دشت نسران شروع می شد .شروع رودخانه بی نظیر تر از بازدید قبلیمان بود .سرچشمه قنات با پوشش گیاهی بسیار زیبا ودیدنی .

برش سنگهای چند صد تنی بدست طبیعت ومناظری بدیع که تا این لحظه من به چشم خویش ندیده بودم. بازدید از این منطقه بکر را به همه شما با رعایت حفظ وضعیت موجود وعدم ریختن زباله تأکید میکنم که تا این گونه پی به خداشناسی واقعی ببریم.

همچنین ببینید

بازدید دکتر صفاری نطنزی نماینده منتخب از نسران و اسپیدان

دکتر صفاری نماینده منتخب شهرستان نطنز از روستاهای نسران و اسپیدان بازدید نموده و با …

۱۱ نظر

 1. بادرود . وب سایت بسیار زیبائی دارید که هرروز من بدان سر میزنم .والبته نسران روستائی بسیار زیبا ومردمانی مهربان .بااندکی برنامه ریزی میتوان این رودخانه را به یک قطب گردشگری زیبائی درآورد که امیدوارم در وهله اول نسبت به ثبت آن در لیست آثار تاریخی توسط اداره میراث اقدام فرمائید. درصورت امکان می توان بااحداث سد خاکی هم به منابع آب فراوان دست یافت وهم جاذبه گردشگری ایجاد کرد .طرح را بااداره جهاد کشاورزی درمیان بگذاریدکه بااندکی پیگیری قابلیت اجرائی دارد
  موفق باشید

 2. محمد رضا صفری

  در مقاله ای که دکتر محمد حسین رامشت، استاد و رئیس دانشگاه اصفهان با عنوان “نظریه کیاس در ژئومورفولوژی” انتشار داده است ،دره نسران (آسون) را یک کیاس در پیشکوههای زاگرس نام برده است که در نوع خود منحصر به فرد است.
  در آینده خلاصه ای از این مقاله را بصورت ساده در وبسایت قرار خواهم داد.

 3. با عرض سلام

  من دو هفته پیش اسون بودم ولی حیف همش خشکیده بود.
  خیلی تاسف خوردم.

 4. سلام
  نسران- موغار جزء منطقه طبیعی بادرود هستش؟!

 5. همه مناطقش قشنگه من که دوستش دارم

 6. با تشکر از زحمت ارزنده اطلاع رسانی سایت ،
  پیشنهاد ثبت اثر پسندیده و قابل پیگیریست . نمونه این پدیده را بنده در استان بلوچستان، بخش بزمان ازتوابع ایرانشهر دیده ام که از نظر اکوسیستم طبیعی کاملا مشابه است .در پایین دست رود بزمان سد خاکی به طول 400متر ایجاد کردیم ( سال 1378 ) که 5سال طول کشید.این پروژه شکست خورد چرا که علاوه بر تخریب بافت طبیعت موجود ، باعث تبخیر آبهای فصلی و از بین رفتن ابهای زیرزمینی و قناتهای پایین دست و نهایتا روستاها و چشمه های زیبای انها میشد.
  نمونه بارز دخالت بشر در رودخانه گورهه ایجاد خط لوله گاز و ترانشه ایجاد شده است که چند سال پیش کشیده شد و تا ابد چهره اش را زخمی میدارد.

 7. سلام
  چه عکسهای قشنگی
  یادش بخیر اون وقتها که بچه بودم چه قدر با بچه های فامیل میرفتم اسون و چقدر خوش می گذشت . یاد باد آن ایام یادباد

 8. سلام
  زمانی که از مکان دیدن کردیم فراموش شد مختصات جغرافیائی ان را بگیریم ممنون هستیم اگر مختصات را برایمان بگذارید

  دانشجوی ارشد ژئومورفولوژی

 9. عزیزم آسور برای اسفیدان هست نه نسران0000

 10. در مورد مختصات وادرس دقیق این محل میتوانید با اینجانب تماسبگیرید 09139990121پورعباس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *