چاپارخانه گرماب بادرود

معرفی:  وبلاگ باد صبا، وبلاگ گردشگری و سفرنامه ذبیح اله صولتیان
چاپارخانه گرماب بادرود

شاید تا بحال نام «گرم اوو» که ترجمه همان کلمه «گرم آب »باشد را شنیده باشید .این عنوانی است برای یک چاپارخانه قدیمی در 70 کیلومتری بادرود.  برای رفتن به گرم آباد بهترین مسیر بادرود – آستان مقدس آقاعلی عباس – چاه عربها – کنده اربابی – چاه سرخ ومسیر انحرافی گرم آب می باشد که دقیقأ این مسیر تا بادرود 68 کیلومتر فاصله دارد . البته بدون راهنمای محلی باتوجه به عدم تابلو رسیدن به این مجموعه زیبای تاریخی تقریبأ محال است .

این چاپارخانه که برای تعویض اسبهای چاپارچیان در عهد هخامنشیان (2400 سال قبل)ساخته شده وبعدها کاروانسرائی هم بدان ضمیمه گردیده یکی از زیباترین آثار تاریخی بخش بادرود محسوب میگردد .

این مجموعه که در حاشیه کویر قرار دارد ارتباط اصلی راه یزد – تهران بوده که این کاروانسرا رابه قصر بهرام در ورامین مرتبط می ساخته است .معماری اصلی بنا از سنگ سخت کوههای اطراف است که با آجر ،جرزهای حجیمی را ساخته وبا سنگ میان جرزها را پر کرده اند . در برخی از اتاقهای مجموعه هم تزئینات ساده گچ کاری بکار رفته است .دراطراف چاپارخانه استخرهای با ملات ساروج ساخته شده اند که آب شیرین از آن برداشت می شده .

در حاشیه کارونسرا گورهای قدیمی بی نام ونشان وجود دارد که نحوه تدفین آنان نشان از وجود گورهای پیش از اسلام می باشند که بیشتر بطرف غروب خورشید دفن شده اند.

افسوس که کمترین توجهی به این مجموعه بکر وزیبا نشده وبعضإ دیوارهای ستبر ومحکم این بنا از دست بشر کنجکاو جستجوگر در امان نمانده است .امیدآنکه در ابتداء به ثبت این اثر تاریخی پرداخته وسپس به مرمت آن همت گمارند.

همچنین ببینید

قلعه ده آباد

پس از مطلب قلعه کرشاهی باز هم مطلبی زیبا و گزارش تصویری فوق العاده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.