نسران
3 °C
آخرین اخبار

خانه » اجتماعی » امامزاده آقا علی عباس(ع) نگينی در دل کوير

امامزاده آقا علی عباس(ع) نگينی در دل کوير

آستان مقدس آقا علي عباس وشاهزاده محمد(ع) در دل کوير و در جوار شهر بادرود قرار دارد فاصله اين آستان مقدس تا شهر نطنز حدود 35 کيلومتر و تا مرکز استان اصفهان مسافتي حدود 138کيلومتر فاصله دارد و در60 کيلومتري شهر کاشان قرار دارد. روز تاريخي اين امامزاده، روز 28صفر است که در محله به عنوان «چهل وهشتم» (48روز بعداز شهادت امام حسين(ع)) مشهور است که در اين ايام سيل عظيم زائران به اين آستان سرازيرمي‌شوند.

وجود شن‌هاي تثبيت شده در حاشيه بيروني امامزاده به همراه درختان گزوتاق ،هنر خاصي به منطقه داده است واوج غرور زائر زماني است که چشم او به گنبد سر به فلک کشيده‌اي که همچون نگيني در دل کوير مي‌درخشد مي‌‌افتد و وجودش غرق تماشاي هنرنمايي اعجاب انگيز دو لاله پرپر از گلستان فاطمه (س)و دو مرواريد درخشان از درياي بي‌کران‌علي‌(ع) مي‌‌شود.

نماي داخلي گنبد وبارگاه ملکوتي امامزاده با مهارت بسيار و با طرز زيبا آينه کاري و گچبري شده است .نوشته شدن آياتي از قرآن مجيد برکتيبه ها در اطراف ساختمان حرم مطهر وترکيب بند زيباي محتشم کاشاني از ديگر تزئيات اين بنا است.

همه چيز براي رفاه زائران
از مجموع شش صحن بسته در طرح جامع دو صحن جنوبي در جلوي حرم وشمالي در پشت حرم وجود دارد که در اطراف اين دو صحن حدود 400 باب زائر سرا با ظرفيت‌هاي مختلف در دو طبقه ساخته شده است. راه‌هاي ورودي به صحن مطهر از طريق شش درب ميسر مي‌‌باشد. در ورودي اصلي که روبه‌روي حرم مي‌‌باشد در «آقا علي عباس و شاهزاده محمد» نام دارد که در سال 82 اين درب تخريب شد و در حال بازسازي به سبک سنتي اسلامي مي‌‌باشد باب الرسول، باب علي، باب الزهراء باب الحسن و باب الحسين از ديگر راه‌هاي ورودي شش گانه به داخل صحن است.
گنبد بزرگ و کاشي‌کاري شده با ارتفاع بيش از 45متر ارتفاع و قطر 23 متر به صورت دو جداره مي‌‌باشد. ارتفاع هر مناره از کف بام تا کلاهک 10متر و قطر آن 5/2 متر است‌.

شرح حال امامزاده آقا علي عباس وشاهزاده محمد(ع)
در روز چهار شنبه هفتم ربيع الاول سال 203 هجري خبر شهادت برادرشان، امام رضا (ع)به اين دو بزرگوار رسيد از اين خبر اين دو بزرگوار عمامه خود را از سر برداشته وگريبان‌هاي خود را چاک زدند وبه عزاداري قيام نمودند. پس از چندي توقف در قلعه باد افشان «باد امروزي» عزيمت مراجعت به وطن خود نمودندکه منافقان به سمع مأمون رسانيدند که برادران امام رضا (ع) اراده خروج دارند وجمع کثيري هم با آنها هم پيمان گشته تا به طوس آمده و انتقام خون برادر خود را بگيرند، مأمون از شنيدن اين خبر وحشت کرد و فرمان داد در هر کجا سادات علوي خصوصاً اولاد حضرت موسي بن جعفر را يافتند، به قتل برسانند.

وقتي که امامزاده‌گان از قريه باد افشان در حال کوچ بودند لشکر مأمون رسيده وچندين شبانه روز آن بزرگواران را در محاصره داشتند وآب و نان را از ايشان و اصحابش منع کرده و تيغ‌هاي آتشبار کشيده و اصحاب را به شهادت رساندند.
آن دو بزرگوار در نيمه شب از قريه باد افشان بيرون آمدند تا از شر لشکر مأمون رهايي يابند و به وطن خود باز گردند، اما راه را گم کرده و صبح دم خود را پشت حصار قلعه باد افشان ديدند در اين لحظه آن دو بزرگوار فرمودند انا لله وانا اليه راجعون

جسد مطهر اين دو بزرگوار چندين شبانه روز در آن بيابان روي ريگ افتاده و کسي جرأت نمي کرد آنها را دفن کند تا اينکه زنان خالد آباد به تدفين آن دو بزرگوار پرداختند و مردان هم تعصب نموده و به کمک آنها شتافته و آن دو عزيز را در بقعه‌اي که اکنون بارگاه مجلل ايشان است به خاک سپردند.

وجود پر خير و برکت اين دو امامزاده در اين مکان همچون نگيني در دل کوير گرم وخشک، عامل خير و برکات و رونق اين منطقه بوده وباعث افتخار و روشني دل مردمان صميمي آن است؛ جاي شک نيست که اين امامزاده منسوب به امام هفتم (ع)مي باشد و پيوسته محل ظهور کرامات و مرکز استجابت دعاوشفاي بسياري از مريضان بوده و هست، ومشتاقان زيادي را به سوي خود کشانده و از راه‌هاي دور و حتي کشور‌هاي خارجي جهت زيارت اين دو بزرگوار به اين بارگاه ملکوتي قدم مي‌‌گذارند‌.

مريم شريعتي

نظرات کاربران

تعداد نظرات ۲

  • zahra kosari ۱۶ مهر ۱۳۹۱

    با سلام
    با توجه به اينكه من در رشته گردشگري تحصيل مي كنم سايتهاي شما تصاوير خوبي كه بتونه امامزاده را بيشتر بشناسونه نداره اگر نگيني در دل كوير پس كويرش كو؟ بهتره كه تصاوير كوير استفاده بشه سعي كنيد عكسهاي دهه هاي قبل را به تصوير بكشوني من از ديدن سايتهاي بادرود كلا راضي نيستم چون همشون پر ايراده

  • اهل همان کویر ۱۴ مرداد ۱۳۹۳

    اولا شما که تا حالا به بادرود سفر نکردی و امامزاده رو ندیدی خواهشا نگو کویر نداره من بچه ی بادرودم تا حالا هزاران بار هم به امامزاده رفتم و قطعا دیدم که تو دل کویر هستش حالا شاید عکاس نتونسته از کویر عکس بگیره شما هم زود قضاوت کردی درضمن بعضی از وب سایت های بچه های بادرودی از خیلی از بقیه ی وب سایت ها بهتره،احیانا شما کارشناسی که میگی این وب سایت ها ایراد داره؟؟؟؟

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

آخرین دیدگاه‌ها